fallback

Китайските акции продължават да отстъпват*

Доверието е много слабо и пазарът вероятно ще продължи да се стреми към по-ниско ниво на подкрепа

08:42 | 28.07.15 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Китайските акции разширяват загубите във волатилна търговия във вторник, след като Bank of China Ltd. и други големи финансови компании започнаха да се възстановяват след срива в понеделник. Акциите на стокопроизводителите се свиват, предава Bloomberg.

Shanghai Composite Index се свива с 1,5 на сто до 3 668.40 към 8 часа бг. време, след като потъна с 5,1 на сто. На всеки четири акции имаше една печеливша. Bank of China добави 1,5 на сто към капитализацията си, докато China Coal Energy Co. поведе енергийните компании надолу. Сривът от 8,5 на сто в понеделник след триседмичното възстановяване събуди опасения за това дали правителствената намеса е устойчива.

Китайските трейдъри намалиха позициите си в понеделник до най-силното ниво от две седмици насам, след като пазарът изтри 613 милиарда долара. 

"Доверието е много слабо и пазарът вероятно ще продължи да се стреми към по-ниско ниво на подкрепа", каза Ву Кан, фонд мениджър на базирания в Шанхай Dragon Life Insurance Co., който управлява около 3,3 милиарда долара. „Големите компоненти, като банките, ще растат, след като без съмнение държавните фондове купуват акции, за да подкрепят по-широкия пазар. Ако пазарът падне или се доближи до предишните дъна, правителството ще предприеме по-нататъшни мерки за оздравяване".

В Хонконг Hang Seng Index расте с 1,3 на сто след спада до най-ниското си ниво за три седмици. Hang Seng China Enterprises Index добави 0,1 на сто. 

През последните седмици цените на акциите в Китай отчетоха драстични спадове. Shanghai Composite загуби около 30 на сто от стойността си.  За да се стабилизира фондовата борса, китайското правителство прибегна до драстични мерки: то забрани между другото на основни акционери и мениджъри на борсови дружества да продават своите акции през следващите шест месеца.

Очевидно тестът за това дали фондовата борса отново е стабилна, дори и без налагане на мерки за подкрепа от правителството, има обратен ефект. „Сегашната подкрепа очевидно няма да издържи", предупреди Фу Сюдзън, пазарен стратег в Huarong Securities. „Може би те (властите, б. ред.) са намалили своите мерки за подкрепа, за да се тества дали пазарът е станал по-устойчив. Правителството иска да използва държавни фондове за стабилизиране на пазара, а не, за да накара индексът само за една нощ да се върне обратно към 5000 пункта“, обясни експертът. Той очаква, че през следващите два дни държавата отново ще разшири подкрепата си.

Воден от частни инвеститори, които купуваха акции на едро, водещият индекс в Шанхай скочи с повече от 150 на сто в рамките на една година. В средата на юни обаче започва бърз спад на цените. Само за 18 дни индексът загуби 32% от стойността си. С радикални интервенции правителството първоначално постигна стабилизиране на курсовете.

Централната банка намали лихвите до рекордно ниско ниво, а освен това властите замразиха проектите за нови IPO-та. Китайската комисия за регулиране на ценните книжа (China Securities Regulatory Commission – CSRC) инициира с пари от централната банка огромна програма за обратно изкупуване на акции. Освен това листнатите на борсата дружества получиха разрешение сами да се изключат от търговията.

До 50% на сто от търгуваните в страната акции бяха временно замразени. В понеделник междувременно правителството отрече слухове, че се е отказало от програмата за подкрепа. Властите ще „продължат усилията си за стабилизиране на пазарите", казва Джан Сияодзън, говорител на регулатора CSRC. 

На фона на новия борсов срив китайската централна банка отхвърли спекулациите за евентуална по-строга парична политика. Въпреки скорошните опасения за по-висока инфлация и рязкото покачване на цените на свинското месо с повече от 20 на сто от март насам, банката ще запази своята "благоразумна монетарна политика".

Централната банка възнамерявала да подобри структурите за кредитиране, да намали финансиращите разходи и да поддържа юана стабилен, както и да стабилизира "очакванията за финансовите пазари и да стимулира реалната икономика", съобщи официалната агенция Xinhua.

Сривовете на курсовете, особено в Китай, породиха глобални опасения за възможен сериозен срив на фондовите борси на втората по големина икономика в света. Това би имало последици за развитието на световната икономика. Първите признаци вече се усещат в страната. Така например печалбите на китайските концерни спадат през юни с 0,3% въпреки новото понижение на лихвите. През май бе отчетен ръст от 0,6 на сто, а през април – от 2,6 на сто – първото нарастване от септември 2014 г. Като цяло печалбите на компаниите се свиват през първото полугодие с 0,7 на сто.

*Актуално към 8,30 часа

Повече за кризата в Китай четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:31 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още